Moscow 2014

Information

Red Bull Crashed Ice
Date March 8, 2014
Location Moscow,
RUS

Official Results

Rank Name Nation Points
1. NAASZ Cameron
USA
1000.000
2. DALLAGO Marco
AUT
800.000
3. MUELLER Kim
SUI
600.000
4. MORIARITY Dean
Junior 2014
CAN
500.000
5. URBAN Michael
CZE
450.000
6. LAVROV Andrey
RUS
400.000
7. MELS Fabian
GER
360.000
8. KLINTRUP Paavo
FIN
320.000
9. CROXALL Scott
CAN
290.000
10. DALLAGO Luca
AUT
260.000
11. JOUHKIMAINEN Miikka
FIN
240.000
12. FISHER John
CAN
220.000
13. NIEFNECKER Martin
GER
200.000
14. WHITING Reed
USA
180.000
15. KRYUKOV Pavel
RUS
160.000
16. GUOLLA Daniel
CAN
150.000
17. GAGNON Simon
CAN
140.000
18. DE PAOLI Jim
SUI
130.000
19. WEDGE Derek
SUI
120.000
20. HAYWOOD Coleton
CAN
110.000
21. GHARZOUL Wisam
SWE
100.000
22. JUOLA Markus
FIN
90.000
23. VAN WIJHE Richard
SWE
80.000
24. LUETOLF Janis
SUI
70.000
25. RICHARD Bruno
CAN
60.000
26. BERGESON Daniel
USA
50.000
27. HEIKKILAE Toni
FIN
45.000
28. WITTY Tyler
USA
40.000
29. PALKO Tomas
SVK
36.000
30. FIALA Lukas
CZE
32.000
31. GREEN Adam
USA
28.000
32. MEHLI Manuel
SUI
26.000
33. DUGERDIL Tristan
Junior 2014
FRA
24.000
34. CROXALL Kyle
CAN
22.000
35. BRAUN Kilian
SUI
20.000
36. WILTING Frank
NED
19.700
37. MAEDER Reto
SUI
19.400
38. BOUVET-MORRISSETTE Guillaume
CAN
19.100
39. WIRNSTL Andreas
GER
18.800
40. VAN ROOSMALEN Bart
NED
18.500
41. STOEFELMAYER Sascha
AUT
18.200
42. NUTTLEY Shane
CAN
17.900
43. HEINO Mikko
FIN
17.600
44. EVAEKOSKI Joonas
FIN
17.300
45. VLASOV Khariton
RUS
17.000
46. ADANK Marco
SUI
16.700
47. JOHANSSON Michael
SWE
16.400
48. SCHWINGHAMMER Lukas
GER
16.100
49. TARU Mark
Junior 2014
EST
15.800
50. BERGESON Andrew
USA
15.500
51. HANSEN Danny
Junior 2014
NED
15.200
52. COUMANS Ian
NED
14.900
53. NOVOZHILOV Denis
RUS
14.600
54. MARGREITER Manfred
AUT
14.300
55. BOYD Callum
SCO
14.000
56. KOCHUKOV Vladislav
RUS
13.700
57. LEPPILAMPI Mikko
FIN
13.400
58. ANTIPOV Andrey
Junior 2014
RUS
13.100
59. ALTUKHOV Evgeny
RUS
12.800
60. KURSHEV Vladislav
RUS
12.500
61. DRAGUNOV Alexey
RUS
12.200
62. MERKULOV Alexandr
RUS
11.900
63. BOGDANOV Maxim
RUS
11.600
64. KURNAKOV Lev
RUS
11.300
65. SCHMITT Pacome
FRA
11.000
66. BAIN Haydn
SCO
10.700
67. BULYNIN Konstantin
RUS
10.400
68. OWCZAREK Jakub
POL
10.100
70. MCCAMLEY Graham
SCO
9.500
71. TRIPANS Armands
LAT
9.200
72. VAULIN Michael
RUS
8.900
73. IBATOV Andrey
RUS
8.600
74. ANPILOGOV Alexey
RUS
8.300
75. SENKOV Artem
RUS
8.000
76. GORBUNOV Ilya
RUS
7.700
77. ZAKHAROV Nikolay
RUS
7.400
78. LEVIN Andrey
Junior 2014
RUS
7.100
79. SOLOVEV Valery
RUS
6.800
80. IBATOV Sergey
RUS
6.500
81. ZHIGALOV Aleksey
RUS
6.200
82. TITOV German
Junior 2014
RUS
5.900
83. HOFFMANN Michael
GER
5.600
84. KRUSHINSKY Yaroslav
RUS
5.300
85. CHERNENKO Artem
RUS
5.000
86. GAINUTDINOV Ruslan
RUS
4.700
87. TSELISHCHEV Dmitry
RUS
4.400
88. ZIMIN Nikolay
RUS
4.100
89. IGNATYEV Danila
RUS
3.800
90. BORISOV Artem
RUS
3.500
91. MOISEEV Andrey
RUS
3.200
92. GLADKOV Nikolay
RUS
2.900
93. FESCHUK Yuriy
RUS
2.600
94. KIRIENKO Dmitry
RUS
2.300
95. ZUBRILIN Sergey
RUS
2.000
96. AVELLA Anthony
FRA
1.700
97. PASHUK Viachaslau
BLR
1.400
98. SHIROKOV Alexandr
RUS
1.100
99. LARIONOV Konstantin
RUS
0.800
100. KUSKOV Andrey
RUS
0.500
101. VASILCHENKO Artem
RUS
-
102. MURACHEV Alexandr
RUS
-
103. SYSOEV Alexandr
RUS
-
104. CHUROCHKIN Andrey
RUS
-
105. TIPSIN Evgenii
Junior 2014
RUS
-
106. MERKULOV Igor
RUS
-
107. SADYKOV Ramil
RUS
-
108. KUZMIN Arseny
RUS
-
109. SALIKOV Sergey
RUS
-
110. SMOLKIN Eugeny
RUS
-
111. KUNAEV Ivan
RUS
-
112. KISELEV Sergey
RUS
-
113. KRUCHININ Roman
RUS
-
114. LOGUNOV Artem
RUS
-
115. ZOTIKOV Mikhail
RUS
-
116. POLYANNIKOV Alexandr
RUS
-
117. SHALMAN Roman
RUS
-
118. MOROZOV Andrey
RUS
-
119. MARKIN Yury
RUS
-
120. CHUMAROV Pavel
RUS
-
ANDERSSON Mikael
SWE
-
CHEKHOV Ivan
RUS
-
CHISTILO Nikita
RUS
-
DUMOULIN Louis-Philippe
CAN
-
GARUSOV Nikolay
RUS
-
KACHER Dmitry
RUS
-
KOLC Lukas
CZE
-
KRAINER-BIDOVEC Michael
AUT
-
LAZAREV Egor
RUS
-
NIKASHIN Ivan
RUS
-
NIKONOV Alexey
Junior 2014
RUS
-
POPOV Kirill
Junior 2014
RUS
-
SAVITSKY Alexandr
RUS
-
SEREGIN Ilya
RUS
-
SKUBE Adam
CAN
-
STRELKOV Mikhail
RUS
-
Rank Name Points
1. CRAZY CANUCKS
GUOLLA Daniel (CAN)
MORIARITY Dean (CAN)
SKUBE Adam (CAN)
WITTY Tyler (USA)
1000.000
2. SWATCH PROTEAM
BRAUN Kilian (SUI)
DE PAOLI Jim (SUI)
MUELLER Kim (SUI)
WEDGE Derek (SUI)
800.000
3. TEAM MURICA
BERGESON Andrew (USA)
GREEN Adam (USA)
ISAAC Tigh (USA)
NAASZ Cameron (USA)
600.000
4. TEAM QUEBEC
BOUVET-MORRISSETTE Guillaume (CAN)
GAGNON Simon (CAN)
NUTTLEY Shane (CAN)
RICHARD Bruno (CAN)
500.000
5. COUCH GARDEN CREW
DALLAGO Luca (AUT)
DALLAGO Marco (AUT)
FISHER John (CAN)
WIRNSTL Andreas (GER)
450.000
6. LIVING THE DREAM
BERGESON Daniel (USA)
CROXALL Kyle (CAN)
CROXALL Scott (CAN)
HORST Adam (CAN)
400.000
7. TEAM FINLAND
EVAEKOSKI Joonas (FIN)
JOUHKIMAINEN Miikka (FIN)
JUOLA Markus (FIN)
KLINTRUP Paavo (FIN)
360.000
8. ARCTIC TEAM
HAYWOOD Coleton (CAN)
LAVROV Andrey (RUS)
MELS Fabian (GER)
VLASOV Khariton (RUS)
320.000
9. TEAM CZECH
FIALA Lukas (CZE)
PALKO Tomas (SVK)
URBAN Michael (CZE)
290.000
10. MOUNTAIN ROCKERS
LUETOLF Janis (SUI)
MAEDER Reto (SUI)
NIEFNECKER Martin (GER)
260.000
11. PRESTIGE WORLDWIDE
DUGERDIL Tristan (FRA)
SCHMITT Pacome (FRA)
TARU Mark (EST)
WHITING Reed (USA)
240.000
12. TEAM SKINS
ANDERSSON Mikael (SWE)
GHARZOUL Wisam (SWE)
JOHANSSON Michael (SWE)
VAN WIJHE Richard (SWE)
220.000
13. TEAM RUSSIA
BULYNIN Konstantin (RUS)
KRYUKOV Pavel (RUS)
KURNAKOV Lev (RUS)
200.000
14. DIE EISPRINZEN
ADANK Marco (SUI)
MEHLI Manuel (SUI)
SCHWINGHAMMER Lukas (GER)
STOEFELMAYER Sascha (AUT)
180.000
15. SCOTTISH BRAVEHEARTS
BAIN Haydn (SCO)
BOYD Callum (SCO)
MCCAMLEY Graham (SCO)
160.000
16. TEAM NETHERLANDS
COUMANS Ian (NED)
HANSEN Danny (NED)
VAN ROOSMALEN Bart (NED)
WILTING Frank (NED)
150.000
17. ICE PANTHERS
ANTIPOV Andrey (RUS)
NOVOZHILOV Denis (RUS)
140.000
18. FINLINE
HEIKKILAE Toni (FIN)
HEINO Mikko (FIN)
LEPPILAMPI Mikko (FIN)
130.000
19. HOCKEY STUNT MASTERS
KOCHUKOV Vladislav (RUS)
KURSHEV Vladislav (RUS)
MERKULOV Alexandr (RUS)
120.000
20. EKB TEAM
IBATOV Andrey (RUS)
IBATOV Sergey (RUS)
110.000
21. JUST WHEELS
BORISOV Artem (RUS)
MURACHEV Alexandr (RUS)
SHIROKOV Alexandr (RUS)
ZHIGALOV Aleksey (RUS)
100.000
22. SHARKS
SENKOV Artem (RUS)
SHALMAN Roman (RUS)
SYSOEV Alexandr (RUS)
90.000
23. TAUTAS TEAM
HOFFMANN Michael (GER)
OWCZAREK Jakub (POL)
TRIPANS Armands (LAT)
80.000
24. POLAR TEAM
PASHUK Viachaslau (BLR)
SOLOV'YOV Valeriy (RUS)
ZIMIN Nikolay (RUS)
70.000
25. SPORT D.
DRAGUNOV Alexey (RUS)
NIKONOV Alexey (RUS)
POPOV Kirill (RUS)
VAULIN Mikhail (RUS)
60.000
26. AUTOBOTZ
BOGDANOV Maxim (RUS)
CHERNENKO Artem (RUS)
SADYKOV Ramil (RUS)
SMOLKIN Eugeny (RUS)
50.000
27. RUCHNIK
CHUROCHKIN Andrey (RUS)
TIPSIN Evgenii (RUS)
VASILCHENKO Artem (RUS)
ZUBRILIN Sergey (RUS)
45.000
28. DISCO
GLADKOV Nikolay (RUS)
KISELEV Sergey (RUS)
KUNAEV Ivan (RUS)
KUSKOV Andrey (RUS)
40.000
29. YAKOR'
LEVIN Andrey (RUS)
MOROZOV Andrey (RUS)
POLYANNIKOV Alexandr (RUS)
TITOV German (RUS)
36.000
30. SPB
IGNATYEV Danila (RUS)
KUZMIN Arseny (RUS)
MERKULOV Igor (RUS)
32.000
31. REACTION
CHUMAROV Pavel (RUS)
GORBUNOV Ilya (RUS)
LOGUNOV Artem (RUS)
28.000
32. FOXY TEAM
AVELLA Anthony (FRA)
LARIONOV Konstantin (RUS)
TSELISHCHEV Dmitry (RUS)
26.000