Helsinki 2014

Information

Red Bull Crashed Ice
Date February 1, 2014
Location Helsinki,
FIN

Official Results

Rank Name Nation Points
1. DALLAGO Marco
AUT
1000.000
2. MELS Fabian
GER
800.000
3. SCHMITT Pacome
FRA
600.000
4. CROXALL Scott
CAN
500.000
5. DALLAGO Luca
AUT
450.000
6. HEIKKILAE Toni
FIN
400.000
7. NAASZ Cameron
USA
360.000
8. VLASOV Khariton
RUS
320.000
9. WHITING Reed
USA
290.000
10. BRAUN Kilian
SUI
260.000
11. HORST Adam
Junior 2018/2019
CAN
240.000
12. SCHANTZ Matias
FIN
220.000
13. NIEFNECKER Martin
GER
200.000
14. CROXALL Kyle
CAN
180.000
15. FISHER John
CAN
160.000
16. ANDRE Gabriel
CAN
150.000
17. MORIARITY Dean
Junior 2014
CAN
140.000
18. GYSEL Pieter
BEL
130.000
19. GUOLLA Daniel
CAN
120.000
20. MAEDER Reto
SUI
110.000
21. GHARZOUL Wisam
SWE
100.000
22. GREEN Adam
USA
90.000
23. JOHANSSON Michael
SWE
80.000
24. HAYWOOD Coleton
CAN
70.000
25. BERGESON Daniel
USA
60.000
26. DUMOULIN Louis-Philippe
CAN
50.000
27. DE PAOLI Jim
SUI
45.000
28. AUERSWALD Philipp
GER
40.000
29. DUGERDIL Tristan
Junior 2014
FRA
36.000
30. LUETOLF Janis
SUI
32.000
31. WEDGE Derek
SUI
28.000
32. SKUBE Adam
CAN
26.000
33. MIETTINEN Miika
FIN
24.000
34. VAN WIJHE Richard
SWE
22.000
35. MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
20.000
36. KLINTRUP Paavo
FIN
19.700
37. TARU Mark
Junior 2014
EST
19.400
38. KELLOSAARI Paavo
FIN
19.100
39. EVAEKOSKI Joonas
FIN
18.800
40. LEPPILAMPI Mikko
FIN
18.500
41. LAVROV Andrey
RUS
18.200
42. ISAAC Tigh
USA
17.900
43. HANSEN Danny
Junior 2014
NED
17.600
44. BOUVET-MORRISSETTE Guillaume
CAN
17.300
45. FIALA Lukas
CZE
17.000
46. ANDERSSON Mikael
SWE
16.700
47. RICHARD Bruno
CAN
16.400
48. WILTING Frank
NED
16.100
49. KOLC Lukas
CZE
15.800
50. BOYD Callum
SCO
15.500
51. VAN ROOSMALEN Bart
NED
15.200
52. KRYUKOV Pavel
RUS
14.900
53. GAGNON Simon
CAN
14.600
54. BERGESON Andrew
USA
14.300
55. TOLVANEN Antti
FIN
14.000
56. URBAN Michael
CZE
13.700
57. HEINO Mikko
FIN
13.400
58. PALKO Tomas
SVK
13.100
59. NAGATA Travis
CAN
12.800
60. MEHLI Manuel
SUI
12.500
61. ERIKSSON Fredrik
SWE
12.200
62. MAEHOENEN Mikko
FIN
11.900
63. SCHAERF Simon
AUT
11.600
64. RUEGGE Andreas
SUI
11.300
65. JUOLA Markus
FIN
11.000
66. WIKSTROM Jimmy
SWE
10.700
67. ISAKSSON Jani
FIN
10.400
68. OJA Niklas
FIN
10.100
69. LINDBLOM Kim
FIN
9.800
70. CHOUINARD Jean-Guy
CAN
9.500
71. CIMMER Tim
CAN
9.200
72. HYVOENEN Mikko
FIN
8.900
73. TREWEEKE Graeme
CAN
8.600
74. THELANDER LOEOEF Hans
SWE
8.300
75. HAAZEN Roby
NED
8.000
76. COUMANS Ian
NED
7.700
77. KYHALA Salla
FIN
-
78. COPPEY Alexandre
SUI
7.100
79. SCHWINGHAMMER Lukas
GER
6.800
80. MCCAMLEY Graham
SCO
6.500
81. MUELLER Kim
SUI
6.200
82. LINDSTROEM Rasmus
FIN
5.900
83. KRAINER-BIDOVEC Michael
AUT
5.600
84. GRUNDSTROEM Mikael
FIN
5.300
85. STOEFELMAYER Sascha
AUT
5.000
86. JAAKKOLA Vesa
FIN
4.700
87. TUOMI Niko
FIN
4.400
88. GAEZ Camilo
CHI
4.100
89. WIRNSTL Andreas
GER
3.800
90. RAINIS Eino
FIN
3.500
91. MALMI Joni
FIN
3.200
92. KOLU Max
FIN
2.900
93. LEHTO Jere
FIN
2.600
94. NUTTLEY Shane
CAN
2.300
95. SPEIJERS Remo
NED
2.000
96. SIIRA Kristoffer
FIN
1.700
97. JOUHKIMAINEN Miikka
FIN
1.400
98. SALO Joni
FIN
1.100
99. JOKINEN Eemeli
FIN
0.800
100. KIVELAE Antti
FIN
0.500
101. SJOEMAN Matias
FIN
-
102. PIRPAMER Thomas
ITA
-
103. OZOLLAPA Eriks
LAT
-
104. JOMPPANEN Mikko
FIN
-
105. ADANK Marco
SUI
-
106. BAIN Haydn
SCO
-
107. WILLER Florian
GER
-
108. BULYNIN Konstantin
RUS
-
109. KURNAKOV Lev
RUS
-
110. QUINGER Falko
GER
-
111. MAIER Andreas
GER
-
112. AVELLA Anthony
FRA
-
113. OWCZAREK Jakub
POL
-
114. GIESBERS Hendrik
NED
-
PROCHAZKA Michal
Junior 2014
CZE
-
TRIPANS Armands
LAT
-
Rank Name Points
1. LIVING THE DREAM
CROXALL Kyle (CAN)
CROXALL Scott (CAN)
HORST Adam (CAN)
1000.000
2. COUCH GARDEN CREW
DALLAGO Luca (AUT)
DALLAGO Marco (AUT)
FISHER John (CAN)
WIRNSTL Andreas (GER)
800.000
3. PRESTIGE WORLDWIDE
DUGERDIL Tristan (FRA)
SCHMITT Pacome (FRA)
WHITING Reed (USA)
600.000
4. TEAM MURICA
GREEN Adam (USA)
ISAAC Tigh (USA)
NAASZ Cameron (USA)
500.000
5. CRAZY CANUCKS
GUOLLA Daniel (CAN)
MORIARITY Dean (CAN)
SKUBE Adam (CAN)
450.000
6. ARCTIC TEAM
HAYWOOD Coleton (CAN)
LAVROV Andrey (RUS)
MELS Fabian (GER)
VLASOV Khariton (RUS)
400.000
7. TEAM SKINS
ANDERSSON Mikael (SWE)
GHARZOUL Wisam (SWE)
JOHANSSON Michael (SWE)
VAN WIJHE Richard (SWE)
360.000
8. GENTLEMANS
JAAKKOLA Vesa (FIN)
MIETTINEN Miika (FIN)
320.000
9. ROCKING WELL
AUERSWALD Philipp (GER)
GYSEL Pieter (BEL)
PIRPAMER Thomas (ITA)
290.000
10. TEAM FINLAND
260.000
11. CANNONBALLS
LEHTO Jere (FIN)
MYNTTINEN Janne-Petteri (FIN)
TOLVANEN Antti (FIN)
240.000
12. SWATCH PROTEAM
BRAUN Kilian (SUI)
DE PAOLI Jim (SUI)
MUELLER Kim (SUI)
WEDGE Derek (SUI)
220.000
13. TEAM ACES
COPPEY Alexandre (SUI)
MALMI Joni (FIN)
TARU Mark (EST)
200.000
14. TEAM QUEBEC
BOUVET-MORRISSETTE Guillaume (CAN)
CHOUINARD Jean-Guy (CAN)
DUMOULIN Louis-Philippe (CAN)
GAGNON Simon (CAN)
180.000
15. MOUNTAIN ROCKERS
LUETOLF Janis (SUI)
MAEDER Reto (SUI)
NIEFNECKER Martin (GER)
RUEGGE Andreas (SUI)
160.000
16. TEAM MIXED NUTZ
ANDRE Gabriel (CAN)
NAGATA Travis (CAN)
NUTTLEY Shane (CAN)
RICHARD Bruno (CAN)
150.000
17. HELSINKI SUPERSKUNKS
LINDBLOM Kim (FIN)
LINDSTROEM Rasmus (FIN)
RAINIS Eino (FIN)
140.000
18. TEAM NETHERLANDS
HANSEN Danny (NED)
VAN ROOSMALEN Bart (NED)
WILTING Frank (NED)
130.000
19. NEDERLANDERS!
COUMANS Ian (NED)
GIESBERS Hendrik (NED)
HAAZEN Roby (NED)
SPEIJERS Remo (NED)
120.000
20. THE COWBOYS
CIMMER Tim (CAN)
GAEZ Camilo (CHI)
SALO Joni (FIN)
110.000
21. SCOTTISH BRAVEHEARTS
BAIN Haydn (SCO)
BOYD Callum (SCO)
MCCAMLEY Graham (SCO)
100.000
22. TEAM WARRIORS FINLAND
ISAKSSON Jani (FIN)
LEPPILAMPI Mikko (FIN)
SCHANTZ Matias (FIN)
90.000
23. DIE EISPRINZEN
ADANK Marco (SUI)
MEHLI Manuel (SUI)
SCHWINGHAMMER Lukas (GER)
STOEFELMAYER Sascha (AUT)
80.000
24. ZUBZ
BERGESON Andrew (USA)
BERGESON Daniel (USA)
KRAINER-BIDOVEC Michael (AUT)
70.000
25. SCANDINAVIA ICEBOYS
HEINO Mikko (FIN)
MAEHOENEN Mikko (FIN)
OJA Niklas (FIN)
60.000
26. TEAM RUSSIA
BULYNIN Konstantin (RUS)
KRYUKOV Pavel (RUS)
KURNAKOV Lev (RUS)
50.000
27. TEAM RIEMU
EVAEKOSKI Joonas (FIN)
JOUHKIMAINEN Miikka (FIN)
JUOLA Markus (FIN)
KLINTRUP Paavo (FIN)
45.000
28. ROAD SALT
QUINGER Falko (GER)
SCHAERF Simon (AUT)
WILLER Florian (GER)
40.000
29. BEST OF WHATS LEFT
ERIKSSON Fredrik (SWE)
THELANDER LOEOEF Hans (SWE)
WIKSTROM Jimmy (SWE)
36.000
30. TEAM CZECH
FIALA Lukas (CZE)
KOLC Lukas (CZE)
URBAN Michael (CZE)
32.000