Munich 2015/2016

Information

Red Bull Crashed Ice
Date January 8/9, 2016
Location Munich,
GER
Results
Team Results
Welcome Letter

Official Results

Rank Name Nation Points
1. NAASZ Cameron
USA
1000.000
2. CROXALL Scott
CAN
800.000
3. CROXALL Kyle
CAN
600.000
4. DUGERDIL Tristan
FRA
500.000
5. DE PAOLI Jim
SUI
450.000
6. MORIARITY Dean
Junior 2015/2016
CAN
400.000
7. DALLAGO Luca
AUT
360.000
8. BRAUN Kilian
SUI
320.000
9. KLINTRUP Paavo
FIN
290.000
10. DUNNE Maxwell
USA
260.000
11. MELS Fabian
GER
240.000
12. BERGESON Daniel
USA
220.000
13. SCHMITT Pacome
FRA
200.000
14. HAYWOOD Coleton
CAN
180.000
15. MERTZ Tommy
USA
160.000
16. HORST Adam
Junior 2020/2021
CAN
150.000
17. IULIANELLO Michael
USA
140.000
18. GHARZOUL Wisam
SWE
130.000
19. WEDGE Derek
SUI
120.000
20. LEHTO Jere
FIN
110.000
21. JOUHKIMAINEN Miikka
FIN
100.000
22. TARU Mark
EST
90.000
23. BOUVET-MORRISSETTE Guillaume
CAN
80.000
24. FISHER John
CAN
70.000
25. WHITING Reed
USA
60.000
26. TOLVANEN Antti
FIN
50.000
27. WITTY Dan
USA
45.000
28. JOHNSON Matt
USA
40.000
29. NOVOZHILOV Denis
RUS
36.000
30. RENAUD Shayne
CAN
32.000
31. NIEFNECKER Martin
GER
28.000
32. LUNDQUIST Sever
USA
26.000
33. SCHWINGHAMMER Lukas
GER
24.000
34. LUETOLF Janis
SUI
22.000
35. JOHANSSON Michael
SWE
20.000
36. MERZ Patrik
SUI
19.700
37. KOLC Lukas
CZE
19.400
38. WIRNSTL Andreas
GER
19.100
39. HEIKKILAE Toni
FIN
18.800
40. MEHLI Manuel
SUI
18.500
41. ADANK Marco
SUI
18.200
42. AUERSWALD Philipp
GER
17.900
43. SAARINEN Joni
Junior 2015/2016
FIN
17.600
44. SCHAFFER Joe
USA
17.300
45. BRIGGEMAN Jelle
Junior 2015/2016
NED
17.000
46. RICHARD Bruno
CAN
16.700
47. VAN AKEN Gwenael
BEL
16.400
48. HANSEN Danny
NED
16.100
49. GUOLLA Daniel
CAN
15.800
50. MERZ Tory
USA
15.500
51. MIETTINEN Miika
FIN
15.200
52. MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
14.900
53. URBAN Michael
CZE
14.600
54. VERLINDEN Denis
BEL
14.300
55. GAEZ Camilo
CHI
14.000
56. VAN WIJHE Richard
SWE
13.700
57. HEINO Mikko
FIN
13.400
58. MAEDER Reto
SUI
13.100
59. WARDA Manuel
GER
12.800
60. ZIMIN Nikolay
RUS
12.500
61. QUINN Scott
GBR
12.200
62. STOEFELMAYER Sascha
AUT
11.900
63. KRYUKOV Pavel
RUS
11.600
64. LINDBLOM Kim
FIN
11.300
65. DALLAGO Marco
AUT
11.000
66. RENAUD Gabriel
CAN
10.700
67. MARGREITER Manfred
AUT
10.400
68. OWCZAREK Jakub
POL
10.100
69. MAHREN Dominic
GER
9.800
70. KURSHEV Vladislav
RUS
9.500
71. HEISIG Robert
POL
9.200
72. KELLER Peter
NED
8.900
73. NUSS Harald
GER
8.600
74. POSTRASH Evgueni
FRA
8.300
75. WILLER Florian
GER
8.000
76. QUINGER Falko
GER
7.700
77. RUBES David
CZE
7.400
78. REINDL Florian
Junior 2015/2016
GER
7.100
79. GOBLIRSCH Sven
GER
6.800
80. ORIAT Jerome
FRA
6.500
81. BEDNJANEC Jurica
CRO
6.200
HUGHES Doug
PAN
-
JUOLA Markus
FIN
-
LAVROV Andrey
RUS
-
MORIARITY Dylan
Junior 2015/2016
CAN
-
STANGLMAIR Tommy
GER
-
Rank Name Nation Points
1. LEGERE Jacqueline
CAN
1000.000
2. TREPANIER Myriam
CAN
800.000
3. O'KEEFE Sydney
USA
600.000
4. TOPOLNISKY Elaine
CAN
500.000
5. KAJAH Tamara
CAN
450.000
6. TRUNZO Amanda
USA
400.000
7. PLANTE Maxie
CAN
360.000
8. MICHAELSON Michaela
USA
320.000
9. YAMAMOTO Junko
JPN
290.000
10. LUNDQUIST Sadie
USA
260.000
11. ZENZ Alice
AUT
240.000
12. MORAND Anaïs
SUI
220.000
13. OJAPALO Camilla
FIN
200.000
14. RANGEON Sandrine
FRA
180.000
15. WINDISCH Veronika
AUT
160.000
16. NOË Michelle
NED
150.000
17. BUESCH Katrina
GER
140.000
18. HEBEL Manuela
GER
130.000
19. MATSCHKE Elisa
GER
120.000
20. KRETZSCHMAR Sybille
GER
110.000
FELLNER Susanne
GER
-
GUNDRY Jess
Junior 2015/2016
GBR
-
JACKSON Alexis
Junior 2015/2016
USA
-
KYHALA Salla
FIN
-
LEHMANN Ulrike
GER
-
VOOG Ann-Kathrin
Junior 2015/2016
GER
-
Rank Name Points
1. TEAM UNRL
BERGESON Daniel (USA)
DUNNE Maxwell (USA)
JOHNSON Matt (USA)
MERTZ Tommy (USA)
1000.000
2. ICE CREW
DE PAOLI Jim (SUI)
HAYWOOD Coleton (CAN)
MELS Fabian (GER)
TARU Mark (EST)
800.000
3. LIVING THE DREAM
CROXALL Kyle (CAN)
CROXALL Scott (CAN)
HORST Adam (CAN)
NAASZ Cameron (USA)
600.000
4. COUCH GARDEN CREW
DALLAGO Luca (AUT)
DALLAGO Marco (AUT)
FISHER John (CAN)
WIRNSTL Andreas (GER)
500.000
5. STEAL17
GUOLLA Daniel (CAN)
MORIARITY Dean (CAN)
MORIARITY Dylan (CAN)
WHITING Reed (USA)
450.000
6. ALPINE ROCKETS
BRAUN Kilian (SUI)
DUGERDIL Tristan (FRA)
SCHMITT Pacome (FRA)
WEDGE Derek (SUI)
400.000
7. HILL BOMBERS
IULIANELLO Michael (USA)
RENAUD Shayne (CAN)
WITTY Dan (USA)
360.000
8. TEAM TENSON SWEDEN
GHARZOUL Wisam (SWE)
JOHANSSON Michael (SWE)
NIEFNECKER Martin (GER)
VAN WIJHE Richard (SWE)
320.000
9. TEAM JOMA
LEHTO Jere (FIN)
MYNTTINEN Janne-Petteri (FIN)
SAARINEN Joni (FIN)
TOLVANEN Antti (FIN)
290.000
10. TEAM FINLAND
HEIKKILAE Toni (FIN)
JOUHKIMAINEN Miikka (FIN)
JUOLA Markus (FIN)
KLINTRUP Paavo (FIN)
260.000
11. LAB 300
HUGHES Doug (PAN)
LUNDQUIST Sever (USA)
MERZ Tory (USA)
SCHAFFER Joe (USA)
240.000
12. GLOBETROTTERS
KOLC Lukas (CZE)
LUETOLF Janis (SUI)
MEHLI Manuel (SUI)
URBAN Michael (CZE)
220.000
13. TEAM CHRONO AVIATION
BOUVET-MORRISSETTE Guillaume (CAN)
RENAUD Gabriel (CAN)
RICHARD Bruno (CAN)
VAN AKEN Gwenael (BEL)
200.000
14. TEAM RUSSIA
HEISIG Robert (POL)
KRYUKOV Pavel (RUS)
LAVROV Andrey (RUS)
NOVOZHILOV Denis (RUS)
180.000
15. NAME
GAEZ Camilo (CHI)
HANSEN Danny (NED)
HEINO Mikko (FIN)
MIETTINEN Miika (FIN)
160.000
16. CANGERSUI
ADANK Marco (SUI)
ANDRE Gabriel (CAN)
MARGREITER Manfred (AUT)
SCHWINGHAMMER Lukas (GER)
150.000
17. STANGLMAIR
MAEDER Reto (SUI)
Nuss Harald (GER)
Reindl Florian (GER)
Stanglmair Tommy (GER)
140.000
18. MAXXIS
AUERSWALD Philipp (GER)
MAHREN Dominic (GER)
QUINGER Falko (GER)
STOEFELMAYER Sascha (AUT)
130.000
19. TEAM EUROPE
KELLER Peter (NED)
MERZ Patrik (SUI)
ORIAT Jerome (FRA)
Postrash Evgueni (FRA)
120.000
20. SPORT LEGION
KURSHEV Vladislav (RUS)
OWCZAREK Jakub (POL)
ZIMIN Nikolay (RUS)
110.000
21. VICTORIOUS SECRET
Buesch Katrina (GER)
HEBEL Manuela (GER)
YAMAMOTO Junko (JPN)
ZENZ Alice (AUT)
100.000
" DIE INGOLSTÄDTER "
Kretzschmar Sybille (GER)
Matschke Elisa (GER)
Voog Ann-Kathrin (GER)
-
BLACK MAMBAS
KYHALA Salla (FIN)
TOPOLNISKY Elaine (CAN)
TREPANIER Myriam (CAN)
-