Belfast 2015

Information

Red Bull Crashed Ice
Date February 21, 2015
Location Belfast,
NI

Official Results

Rank Name Nation Points
1. CROXALL Scott
CAN
1000.000
2. MORIARITY Dylan
Junior 2015
CAN
800.000
3. MORIARITY Dean
Junior 2015
CAN
600.000
4. DALLAGO Luca
AUT
500.000
5. NAASZ Cameron
USA
450.000
6. KLINTRUP Paavo
FIN
400.000
7. WEDGE Derek
SUI
360.000
8. DALLAGO Marco
AUT
320.000
9. CROXALL Kyle
CAN
290.000
10. JOUHKIMAINEN Miikka
FIN
260.000
11. HORST Adam
Junior 2019/2020
CAN
240.000
12. BOUVET-MORRISSETTE Guillaume
CAN
220.000
13. VAN WIJHE Richard
SWE
200.000
14. WHITING Reed
USA
180.000
15. DUGERDIL Tristan
FRA
160.000
16. JOHNSON Matt
USA
150.000
17. WITTY Dan
USA
140.000
18. FISHER John
CAN
130.000
19. MELS Fabian
GER
120.000
20. BERGESON Daniel
USA
110.000
21. NIEFNECKER Martin
GER
100.000
22. IULIANELLO Michael
USA
90.000
23. GHARZOUL Wisam
SWE
80.000
24. MEHLI Manuel
SUI
70.000
25. TARU Mark
EST
60.000
26. DE PAOLI Jim
SUI
50.000
27. WITTY Tyler
USA
45.000
28. RENAUD Gabriel
CAN
40.000
29. LUETOLF Janis
SUI
36.000
30. TOLVANEN Antti
FIN
32.000
31. JOHANSSON Michael
SWE
28.000
32. HAYWOOD Coleton
CAN
26.000
33. NOVOZHILOV Denis
RUS
24.000
34. KOLC Lukas
CZE
22.000
35. HEIKKILAE Toni
FIN
20.000
36. RICHARD Bruno
CAN
19.700
37. VLASOV Khariton
RUS
19.400
38. PALMERI Jonny
USA
19.100
39. GUOLLA Daniel
CAN
18.800
40. KRYUKOV Pavel
RUS
18.500
41. WIRNSTL Andreas
GER
18.200
42. HEINO Mikko
FIN
17.900
43. HANSEN Danny
Junior 2015
NED
17.600
44. BOYD Callum
SCO
17.300
45. MAEDER Reto
SUI
17.000
46. VERLINDEN Denis
BEL
16.700
47. STOEFELMAYER Sascha
AUT
16.400
48. SAARINEN Joni
Junior 2015
FIN
16.100
49. JUOLA Markus
FIN
15.800
50. COCCIMIGLIO Derrek
CAN
15.500
51. URBAN Michael
CZE
15.200
52. ROTH Tyler
CAN
14.900
53. RENAUD Shayne
CAN
14.600
54. VAN ROOSMALEN Bart
NED
14.300
55. ANDRE Gabriel
CAN
14.000
56. SCHWINGHAMMER Lukas
GER
13.700
57. MIETTINEN Miika
FIN
13.400
58. HUGHES Doug
PAN
13.100
59. ADANK Marco
SUI
12.800
60. BAIN Haydn
SCO
12.500
61. MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
12.200
62. ATHANASIOU Dimitri
CAN
11.900
63. WARDA Manuel
GER
11.600
64. COPPEY Alexandre
SUI
11.300
65. SCHMITT Pacome
FRA
11.000
66. BRAUN Kilian
SUI
10.700
67. BAXTER Alain
GBR
10.400
68. LINDBLOM Kim
FIN
10.100
69. GAEZ Camilo
CHI
9.800
70. HEISIG Robert
POL
9.500
71. KUEFFER Bernhard
SUI
9.200
72. GOULET GARNEAU Laurent
CAN
8.900
73. RUSHE Pete
GBR
8.600
74. NYS Raphael
BEL
8.300
75. GRAEME Pollard
IRL
8.000
76. OWCZAREK Jakub
POL
7.700
77. BARRETTE Simon
CAN
7.400
78. WAWRZACZ Jakub
POL
7.100
79. CIMMER Tim
CAN
6.800
80. ERIKSSON Fredrik
SWE
6.500
81. VEALL Greg
GBR
6.200
82. KENNEDY Paul
IRL
5.900
83. JOHN Roufaiel
USA
5.600
84. RUBES David
Junior 2015
CZE
5.300
85. MCCONNELL Christopher
IRL
5.000
86. LUKOSEVICIUS Vytautas
LIT
4.700
87. CORNELIS Redlef
BEL
4.400
88. CLARKE Sam
GBR
4.100
89. HO Jordan
GBR
3.800
90. MURPHY Michael
IRL
3.500
91. MCMILLEN Steven
GBR
3.200
92. KEELEY Matthew
GBR
2.900
93. WALCH Oliver
GER
2.600
94. ZIMIN Nikolay
RUS
2.300
95. MC SWEENEY Scott
IRL
2.000
96. ROB Whittleson
GBR
1.700
97. SIVÉN Sam
FIN
1.400
98. PRYCE Ashley
GBR
1.100
99. MCCALLAM Brian
CAN
0.800
100. SNEL Darren
BEL
0.500
101. ORIAT Jerome
FRA
-
103. PHILIPPE Dembele
FRA
-
104. BICKERSTAFF Scott
GBR
-
105. STOBART Jonathan
GBR
-
106. TUITE Padraig
IRL
-
107. GRIMASON Colin
GBR
-
109. SOLTESZ Tibor
SVK
-
110. YOUNG Christopher
GBR
-
111. SIPARI Ville
FIN
-
112. CUSKERAN Aaron
GBR
-
113. MITCHELL Richards
GBR
-
114. KIDON Scott
GBR
-
115. CLAPHAM Christopher
GBR
-
116. MCEVOY Niall
IRL
-
118. TELFORD Chris
GBR
-
119. WHITE Ben
GBR
-
120. KEARNEY Peter
GBR
-
ANDERSSON Mikael
SWE
-
ASHLEY Sugett
GBR
-
ASTILL David
GBR
-
BAXTER Alistair
SCO
-
BOWDEN John
IRL
-
BRETT Jelinek
USA
-
DALE Buckland
GBR
-
DALY Aaron
IRL
-
FELDER Jasper
SWE
-
GEORGI Iskrenov
BUL
-
GILLEN Brian
IRL
-
GUTAUSKAS Mindaugas
LIT
-
JOHN Horak
USA
-
JOHNSON Bryant
USA
-
KURSHEV Vladislav
RUS
-
LEPPILAMPI Mikko
FIN
-
MIKE Iulianello
USA
-
MORRISON Mark
GBR
-
MOUNT Nathan
GBR
-
PALKO Tomas
SVK
-
SILVAST Ville
FIN
-
VITALIJ Chistyakov
RUS
-
WILLIAMSON Jonathan
GBR
-
Rank Name Points
1. LIVING THE DREAM
CROXALL Kyle (CAN)
CROXALL Scott (CAN)
HORST Adam (CAN)
NAASZ Cameron (USA)
1000.000
2. PRESTIGE WORLDWIDE
DUGERDIL Tristan (FRA)
MORIARITY Dean (CAN)
SCHMITT Pacome (FRA)
WHITING Reed (USA)
800.000
3. COUCH GARDEN CREW
DALLAGO Luca (AUT)
DALLAGO Marco (AUT)
FISHER John (CAN)
WIRNSTL Andreas (GER)
600.000
4. ICE CREW
HAYWOOD Coleton (CAN)
MELS Fabian (GER)
TARU Mark (EST)
500.000
5. TEAM FINLAND
HEIKKILAE Toni (FIN)
JOUHKIMAINEN Miikka (FIN)
KLINTRUP Paavo (FIN)
450.000
6. HILL BOMBERS
GUOLLA Daniel (CAN)
MORIARITY Dylan (CAN)
WITTY Dan (USA)
WITTY Tyler (USA)
400.000
7. TEAM CZECH-GERMANY
ADANK Marco (SUI)
KOLC Lukas (CZE)
SCHWINGHAMMER Lukas (GER)
URBAN Michael (CZE)
360.000
8. TEAM PB & J
BERGESON Daniel (USA)
JOHNSON Matt (USA)
PALMERI Jonny (USA)
320.000
9. THE SWISS SQUAD
BRAUN Kilian (SUI)
DE PAOLI Jim (SUI)
MUELLER Kim (SUI)
WEDGE Derek (SUI)
290.000
10. AFTERSKI TEAM SWEDEN
GHARZOUL Wisam (SWE)
JOHANSSON Michael (SWE)
VAN WIJHE Richard (SWE)
260.000
11. TEAM PHENOM
COCCIMIGLIO Derrek (CAN)
RENAUD Shayne (CAN)
ROTH Tyler (CAN)
240.000
12. MOUNTAIN ROCKERS
LUETOLF Janis (SUI)
MAEDER Reto (SUI)
MEHLI Manuel (SUI)
NIEFNECKER Martin (GER)
220.000
13. MIXED CHEESE
ANDRE Gabriel (CAN)
CIMMER Tim (CAN)
JUOLA Markus (FIN)
MIETTINEN Miika (FIN)
200.000
14. KEIJO CREW
LINDBLOM Kim (FIN)
MYNTTINEN Janne-Petteri (FIN)
SAARINEN Joni (FIN)
180.000
15. TEAM QUEBEC
BOUVET-MORRISSETTE Guillaume (CAN)
RENAUD Gabriel (CAN)
RICHARD Bruno (CAN)
160.000
16. TEAM RUSSIA
KRYUKOV Pavel (RUS)
NOVOZHILOV Denis (RUS)
VLASOV Khariton (RUS)
ZIMIN Nikolay (RUS)
150.000
17. BIERTIJD TEAM
ATHANASIOU Dimitri (CAN)
HANSEN Danny (NED)
VAN ROOSMALEN Bart (NED)
140.000
18. TIRO DE GRACIA
GAEZ Camilo (CHI)
SIVÉN Sam (FIN)
TOLVANEN Antti (FIN)
130.000
19. TEAM JABS
COPPEY Alexandre (SUI)
GRAEME Pollard (IRL)
HUGHES Doug (PAN)
ROUFAIEL John (USA)
120.000
20. THE SCOTTISH BRAVEHEARTS
BAIN Haydn (SCO)
BAXTER Alain (GBR)
BOYD Callum (SCO)
STOEFELMAYER Sascha (AUT)
110.000
21. OUTSIDERS
BARRETTE Simon (CAN)
NYS Raphael (BEL)
RUBES David (CZE)
VERLINDEN Denis (BEL)
100.000
22. LINKÖPING
CORNELIS Redlef (BEL)
ERIKSSON Fredrik (SWE)
GOULET GARNEAU Laurent (CAN)
WALCH Oliver (GER)
90.000