Edmonton 2015

Information

Red Bull Crashed Ice
Date March 14, 2015
Location Edmonton,
CAN

Official Results

Rank Name Nation Points
1. NAASZ Cameron
USA
1000.000
2. CROXALL Scott
CAN
800.000
3. MERTZ Tommy
USA
600.000
4. MORIARITY Dean
Junior 2015
CAN
500.000
5. MORIARITY Dylan
Junior 2015
CAN
450.000
6. HORST Adam
Junior 2018/2019
CAN
400.000
7. KLINTRUP Paavo
FIN
360.000
8. BERGESON Daniel
USA
320.000
9. DUGERDIL Tristan
FRA
290.000
10. MELS Fabian
GER
260.000
11. LAVROV Andrey
RUS
240.000
12. JOHNSON Matt
USA
220.000
13. DALLAGO Marco
AUT
200.000
14. SCHMITT Pacome
FRA
180.000
15. CROXALL Kyle
CAN
160.000
16. KOLC Lukas
CZE
150.000
17. WITTY Dan
USA
140.000
18. DALLAGO Luca
AUT
130.000
19. FISHER John
CAN
120.000
20. KRYUKOV Pavel
RUS
110.000
21. JOHANSSON Michael
SWE
100.000
22. WEDGE Derek
SUI
90.000
23. DE PAOLI Jim
SUI
80.000
24. BELLEFLEUR Carl
CAN
70.000
25. WHITING Reed
USA
60.000
26. URBAN Michael
CZE
50.000
27. RENAUD Gabriel
CAN
45.000
28. GAGNON Simon
CAN
40.000
29. DUNNE Maxwell
USA
36.000
30. LEHTO Jere
FIN
32.000
31. STODDARD Ryan
CAN
28.000
32. PLANT Jake
CAN
26.000
33. JOUHKIMAINEN Miikka
FIN
24.000
34. NOVOZHILOV Denis
RUS
22.000
35. WITTY Tyler
USA
20.000
36. DUMOULIN Louis-Philippe
CAN
19.700
37. GHARZOUL Wisam
SWE
19.400
38. GUOLLA Daniel
CAN
19.100
39. RICHARD Bruno
CAN
18.800
40. BOUVET-MORRISSETTE Guillaume
CAN
18.500
41. WIRNSTL Andreas
GER
18.200
42. MERCIER Alex
Junior 2015
CAN
17.900
43. NIEFNECKER Martin
GER
17.600
44. HARVEY Hubert
CAN
17.300
45. COX Steven
CAN
17.000
46. IULIANELLO Michael
USA
16.700
47. RENAUD Shayne
CAN
16.400
48. DENNIS Brendan
Junior 2015
CAN
16.100
49. VAN WIJHE Richard
SWE
15.800
50. MUELLER Kim
SUI
15.500
51. HAYWOOD Coleton
CAN
15.200
52. HEIKKILAE Toni
FIN
14.900
53. MAEDER Reto
SUI
14.600
54. AUBRECHT Tj
USA
14.300
55. CHOUINARD Jean-Guy
CAN
14.000
56. MEHLI Manuel
SUI
13.700
57. MIETTINEN Miika
FIN
13.400
58. BOYD Callum
SCO
13.100
59. SKUBE Adam
CAN
12.800
60. COCCIMIGLIO Derrek
CAN
12.500
61. MARTEL Dominic
CAN
12.200
62. VACHON Maxime
CAN
11.900
63. BEAUCHEMIN Robin
CAN
11.600
64. KEMP David
CAN
11.300
65. LUETOLF Janis
SUI
11.000
66. JUOLA Markus
FIN
10.700
67. LINDBLOM Kim
FIN
10.400
68. ADANK Marco
SUI
10.100
69. ANDRE Gabriel
CAN
9.800
70. NAGATA Travis
CAN
9.500
71. DUFOUR BERTHELOT Vincent
CAN
9.200
72. BERGERON Jeremie
CAN
8.900
73. BEAUCHESNE Marcel
CAN
8.600
74. LAROUCHE Olivier
CAN
8.300
75. STOLLAR Jp
CAN
8.000
76. CARL Tattoneti
CAN
7.700
77. TREWEEKE Graeme
CAN
7.400
78. METZ Wade
CAN
7.100
79. FOLEY Simon
CAN
6.800
80. ABBOTT Richard
CAN
6.500
81. HANSEN Danny
Junior 2015
NED
6.200
82. LUNDQUIST Sever
USA
5.900
83. OJA Niklas
FIN
5.600
84. CIMMER Tim
CAN
5.300
85. SCHAFFER Joe
USA
5.000
86. ROTH Tyler
CAN
4.700
87. ZMURCHYK Jeff
CAN
4.400
88. BLAIR Nicholas
CAN
4.100
89. MACLEOD Carter
CAN
3.800
90. RIVARD Guillaume
CAN
3.500
91. LEFFERS Ryan
CAN
3.200
92. ROSE Denton
CAN
2.900
93. OOSTENBRINK Nathan
CAN
2.600
94. SPIDEL Tim
CAN
2.300
95. BAIN Haydn
SCO
2.000
96. VLASOV Khariton
RUS
1.700
97. DUTTON Willian
CAN
1.400
98. GAEZ Camilo
CHI
1.100
99. GOULET GARNEAU Laurent
CAN
0.800
100. NUTTLEY Shane
CAN
0.500
101. HEINO Mikko
FIN
-
102. BAXTER Alain
GBR
-
103. TRUDEAU Joey
CAN
-
104. OLSON Kevin
CAN
-
105. KRAINER-BIDOVEC Michael
AUT
-
106. WARDA Manuel
GER
-
107. NADEAU Samuel
Junior 2015
CAN
-
108. GUIGNARD Sébastien
CAN
-
109. TOLVANEN Antti
FIN
-
110. JOUHKIMAINEN Joni
FIN
-
111. WIEBE Keenan
CAN
-
112. WAY David
CAN
-
113. ZEIGLER Bryan
CAN
-
114. LEVY Derrell
CAN
-
115. PICKERSGILL Kyle
CAN
-
116. FOSTER Adrian
CAN
-
117. POIRIER Patrick
CAN
-
118. POLLARD Brody
CAN
-
119. FUGLEM Kai
CAN
-
120. LEBLANC Curtis
Junior 2015
CAN
-
121. THOMPSON Parker
CAN
-
122. DURAN Eric
CAN
-
123. VOS Robert
CAN
-
124. DEGRACE Jason
CAN
-
125. MEYERHOFF Scott
CAN
-
126. MILINKOVIC Eric
CAN
-
127. ROLLINS Tim
CAN
-
128. ALARIE Francis
CAN
-
129. LEGALLAIS Dezi
CAN
-
130. PROVENCHER Yannick
CAN
-
131. GAY Branden
CAN
-
132. YEAGER Ben
CAN
-
133. DUTCHAK Trent
CAN
-
134. ATHANASIOU Dimitri
CAN
-
135. BELANGER Gabriel
CAN
-
136. LUFT Kevin
CAN
-
137. KEMP Matthew
CAN
-
138. DION-BARRIAULT Charles
CAN
-
139. COLLINS Taylor
CAN
-
140. ISAAC Oliver
Junior 2015
CAN
-
141. HUBKA Vladimir
CAN
-
142. POITRAS Stephane
CAN
-
143. MACDONALD Alex
CAN
-
144. BERTOLUTTI Roman
CAN
-
145. STONE Colby
CAN
-
146. KERFOOT Don
CAN
-
147. WENSTER Colin
CAN
-
148. DOUGLAS Darcy
CAN
-
149. EDWARDSON Bennett
CAN
-
150. LANDRY Joel
Junior 2015
CAN
-
151. SMITH Buddy
CAN
-
152. MACDONALD Matt
CAN
-
153. MILOT Raphael
CAN
-
154. HILBORN Ben
CAN
-
155. MACK Trevor
CAN
-
BERGESON Andrew
USA
-
BJÖRSES Evert
FIN
-
FELDER Jasper
SWE
-
JOHNSON Bryant
USA
-
KURSHEV Vladislav
RUS
-
LEPPILAMPI Mikko
FIN
-
OWCZAREK Jakub
POL
-
SBROCCHI Daniel
CAN
-
SPENCE Kurt
CAN
-
Rank Name Points
1. LIVING THE DREAM
CROXALL Kyle (CAN)
CROXALL Scott (CAN)
HORST Adam (CAN)
NAASZ Cameron (USA)
1000.000
2. HILL BOMBERS
GUOLLA Daniel (CAN)
MORIARITY Dylan (CAN)
WITTY Dan (USA)
WITTY Tyler (USA)
800.000
3. THE BERGY BUNCH
BERGESON Daniel (USA)
IULIANELLO Michael (USA)
JOHNSON Matt (USA)
MERTZ Tommy (USA)
600.000
4. TEAM FINLAND
HEIKKILAE Toni (FIN)
JOUHKIMAINEN Miikka (FIN)
KLINTRUP Paavo (FIN)
500.000
5. PRESTIGE WORLDWIDE
DUGERDIL Tristan (FRA)
MORIARITY Dean (CAN)
SCHMITT Pacome (FRA)
WHITING Reed (USA)
450.000
6. TEAM RUSSIA
KRYUKOV Pavel (RUS)
NOVOZHILOV Denis (RUS)
VLASOV Khariton (RUS)
400.000
7. WILD MINNESOTA
AUBRECHT Tj (USA)
DUNNE Maxwell (USA)
LUNDQUIST Sever (USA)
SCHAFFER Joe (USA)
360.000
8. UNITED ROOFING
BEAUCHEMIN Robin (CAN)
CHOUINARD Jean-Guy (CAN)
COX Steven (CAN)
PLANTE Maxie (CAN)
320.000
9. COUCH GARDEN CREW
DALLAGO Luca (AUT)
DALLAGO Marco (AUT)
FISHER John (CAN)
WIRNSTL Andreas (GER)
290.000
10. TEAM JAMW
DUTTON Willian (CAN)
JUOLA Markus (FIN)
LEHTO Jere (FIN)
TOLVANEN Antti (FIN)
260.000
11. ICE CREW
HAYWOOD Coleton (CAN)
LAVROV Andrey (RUS)
MELS Fabian (GER)
TARU Mark (EST)
240.000
12. THE "EH" TEAM
BEAUCHESNE Marcel (CAN)
ROTH Tyler (CAN)
SKUBE Adam (CAN)
220.000
13. MOUNTAIN ROCKERS
LUETOLF Janis (SUI)
MAEDER Reto (SUI)
MEHLI Manuel (SUI)
NIEFNECKER Martin (GER)
200.000
14. AFTERSKI TEAM SWEDEN
GHARZOUL Wisam (SWE)
JOHANSSON Michael (SWE)
VAN WIJHE Richard (SWE)
180.000
15. TEAM MIRABEL
DUMOULIN Louis-Philippe (CAN)
FOLEY Simon (CAN)
HARVEY Hubert (CAN)
VACHON Maxime (CAN)
160.000
16. THE SWISS SQUAD
BRAUN Kilian (SUI)
DE PAOLI Jim (SUI)
MUELLER Kim (SUI)
WEDGE Derek (SUI)
150.000
17. TEAM QUEBEC
BOUVET-MORRISSETTE Guillaume (CAN)
GAGNON Simon (CAN)
RENAUD Gabriel (CAN)
RICHARD Bruno (CAN)
140.000
18. SEE YA BOYS
COCCIMIGLIO Derrek (CAN)
LEVY Derrell (CAN)
RENAUD Shayne (CAN)
STOLLAR Jp (CAN)
130.000
19. TEAM BIERTIJD
BERGERON Jeremie (CAN)
DUFOUR BERTHELOT Vincent (CAN)
HANSEN Danny (NED)
MIETTINEN Miika (FIN)
120.000
20. TEAM NUTTS
ANDRE Gabriel (CAN)
NAGATA Travis (CAN)
NUTTLEY Shane (CAN)
110.000
21. TEAM JÄNISKEVENNYS
JOUHKIMAINEN Joni (FIN)
KOMULAINEN Kristiina (FIN)
LINDBLOM Kim (FIN)
OJA Niklas (FIN)
100.000
22. TEAM CZECH-GERMANY
ADANK Marco (SUI)
KOLC Lukas (CZE)
SCHWINGHAMMER Lukas (GER)
URBAN Michael (CZE)
90.000
23. TEAM HITRAINER
BELLEFLEUR Carl (CAN)
MARTEL Dominic (CAN)
TRUDEAU Joey (CAN)
80.000
24. TEAM CHILE FINLAND
GAEZ Camilo (CHI)
HEINO Mikko (FIN)
KYHALA Salla (FIN)
70.000
25. GREY MOUSE
GOULET GARNEAU Laurent (CAN)
LAROUCHE Olivier (CAN)
WARDA Manuel (GER)
60.000
26. LES ACADIENS
DEGRACE Jason (CAN)
DION-BARRIAULT Charles (CAN)
NADEAU Samuel (CAN)
50.000
27. TEAM 1%
MERCIER Alex (CAN)
PLANT Jake (CAN)
45.000
KEIJO CREW
LINDBLOM Kim (FIN)
MYNTTINEN Janne-Petteri (FIN)
SAARINEN Joni (FIN)
-
THE SCOTTISH BRAVEHEARTS
BAIN Haydn (SCO)
BAXTER Alain (GBR)
BOYD Callum (SCO)
STOEFELMAYER Sascha (AUT)
-