Rautalampi

Information

ATSX 500
500
Date February 8, 2020
Location Rautalampi,
FIN
Website
Welcome Letter
Athlete Disclaimer

Official Results

Rank Name Nation Points
1. DALLAGO Marco
AUT
500.000
2. CROXALL Kyle
CAN
450.000
3. WORLING Robin
GBR
400.000
4. DALLAGO Luca
AUT
350.000
5. KOSNAR Václav
CZE
325.000
6. LEHTO Jere
FIN
300.000
7. MURLYCHKIN Dmitriy
RUS
275.000
8. LAHTI Mirko
FIN
250.000
9. TOLVANEN Antti
FIN
225.000
10. MERZ Patrik
SUI
200.000
11. RENAUD Shayne
CAN
187.500
12. BERGESON Daniel
USA
175.000
13. NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
FIN
162.500
14. VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
USA
150.000
15. VAN WIJHE Richard
SWE
145.000
16. NYMARK Max
FIN
140.000
17. BRAUN Kilian
SUI
135.000
18. JOHNSTONE Kale
USA
130.000
19. DUGERDIL Tristan
FRA
125.000
20. URBAN Michael
CZE
120.000
21. TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
RUS
115.000
22. SAUREN Jesse
FIN
110.000
23. SJÖMAN Matias
FIN
105.000
24. MISKALA Veeti
Junior 2019/2020
FIN
100.000
25. OINONEN Juho
FIN
97.500
26. JAAMALAINEN Erkki
FIN
95.000
27. SCHRAM Jack
USA
92.500
28. RICHALET-CHAUDEUR THEO
Junior 2019/2020
FRA
90.000
29. SWANSON Andrew
USA
87.500
30. OUDES Jakub
CZE
85.000
31. ROMANOV Filipp
RUS
82.500
32. MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
80.000
33. KORZESTANSKI Lukasz
POL
78.750
34. SAARINEN Joni
FIN
77.500
35. TITOV German
RUS
76.250
36. KAUTTO Joonas
FIN
75.000
37. OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
FIN
71.250
38. EVAEKOSKI Joonas
FIN
70.000
39. THORNTON Kirk
USA
68.750
40. MORRIS Brittan
USA
67.500
41. MERLINO Jonathan
FRA
66.250
42. KÄÄRIÄINEN Petri
FIN
65.000
43. GOULET GARNEAU Laurent
CAN
63.750
44. JASENOVICS Janis
LAT
62.500
45. IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
RUS
61.250
46. NAHLOVSKY Martin
CZE
60.000
47. SJÖMAN Samuel
FIN
58.750
48. HEIKKILAE Toni
FIN
57.500
49. OSADCHUK Nicholas
USA
56.250
50. TASKINEN Joona
FIN
55.000
51. KÄRKI Petteri
FIN
53.750
52. KULLAA Tuomas
FIN
52.500
53. HOLMLUND Niklas
FIN
51.250
54. MILINKOVIC Eric
CAN
50.000
55. KROKHIN maxim
SWE
49.500
56. PETKEVICS Janis
LAT
49.000
57. HOFFMANN Michael
GER
48.500
58. ZAKHAROV Nikolay
RUS
48.000
59. SCHAFFER Eli
Junior 2019/2020
USA
47.500
60. IBATOV Andrey
RUS
47.000
61. IBATOV Sergey
RUS
46.500
62. CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
HUN
46.000
63. NOVOZHILOV Denis
RUS
45.500
64. GROCHOWICZ Robert
POL
45.000
65. RICHALET-CHAUDEUR Arthur
Junior 2019/2020
FRA
44.500
66. VAUHKONEN Elias
Junior 2019/2020
FIN
44.000
67. HAUKKA Riku
FIN
43.500
68. LANGEGGER Benedikt
AUT
43.000
69. VAUHKONEN Valtteri
Junior 2019/2020
FIN
42.500
70. STECENKO Leon
Junior 2019/2020
RUS
42.000
71. VILEN Jani
FIN
41.500
72. LINDBLOM Kim
FIN
41.000
73. SCHAFFER Joe
USA
40.500
74. ORIAT Jerome
FRA
40.000
75. KARTTUNEN Jarno
FIN
39.500
76. TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
FIN
39.000
77. ALANIKULA jesse
FIN
38.500
78. REINISCH David
AUT
38.000
79. VAHI Antero
FIN
37.500
80. MCRAE Connan
Junior 2019/2020
AUS
37.000
81. LIBERT Guillaume
Junior 2019/2020
FRA
36.500
82. LINDSTROEM Rasmus
FIN
36.000
83. HYTTI Janne
FIN
35.500
84. MAJEWSKI Stanisław
Junior 2019/2020
POL
35.000
85. HEINO Mikko
FIN
34.500
86. NOËL Marc-antoine
CAN
34.000
87. BERETTA Alexandre
IRL
33.500
88. KORHONEN Aku
FIN
33.000
89. KORKEA-AHO Julius
FIN
32.500
90. STREIKIS Rihards
LAT
32.000
91. BALTAVICS Armands
LAT
31.500
92. CHUMAROV Pavel
RUS
31.000
93. JOHANSEN Stian
NOR
30.500
Rank Name Nation Points
1. LEGERE Jacqueline
CAN
500.000
2. MORAND Anaïs
SUI
450.000
3. WINDISCH Veronika
AUT
400.000
4. TREPANIER Myriam
CAN
350.000
5. TRUNZO Amanda
USA
325.000
6. MEUWISSEN Tamara
USA
300.000
7. ZONNE Justīne
Junior 2019/2020
LAT
275.000
8. SYNOWIEC Małgorzata
Junior 2019/2020
POL
250.000
9. KLEMOLA Miisa
FIN
225.000
10. CONDROYER Amandine
FRA
200.000
11. OUELLET Virginie
CAN
187.500
12. DUCHEMIN Elisabeth
FRA
175.000
13. CHAPPUIS Pauline
SUI
162.500
14. LELDE Malina
LAT
150.000
15. SENOTRUSOVA Victoria
RUS
145.000
16. ZENZ Alice
AUT
140.000
17. TUOVINEN Elli
FIN
135.000
18. MULDER Michelle
CAN
130.000
19. LEUSHINA Tatyana
RUS
125.000
20. SCHNEIDER Virginie
BEL
120.000
21. KOIVUMAA Mari
FIN
115.000
22. YAKOVLEVA Alina
RUS
110.000
23. LAUKKANEN Pilvi
FIN
105.000
24. ILATOVSKAIA Svetlana
RUS
100.000
25. SARRALA Tuisku
FIN
97.500
26. SEPPA Kristi
EST
95.000
Rank Name Nation Points
1. NAKARI Leevi
FIN
500.000
2. VELASQUEZ Johanny
USA
450.000
3. OLLIKAINEN Linus
FIN
400.000
4. RICHALET-CHAUDEUR THEO
FRA
350.000
5. RICHALET-CHAUDEUR Arthur
FRA
325.000
6. LIBERT Guillaume
FRA
300.000
7. IVANOV Vladislav
RUS
275.000
8. TUTARIKOV Egor
RUS
250.000
9. VAUHKONEN Elias
FIN
225.000
10. MISKALA Veeti
FIN
200.000
11. VAUHKONEN Valtteri
FIN
187.500
12. STECENKO Leon
RUS
175.000
13. SCHAFFER Eli
USA
162.500
14. ZONNE Justīne
LAT
150.000
15. MAJEWSKI Stanisław
POL
145.000
16. SYNOWIEC Małgorzata
POL
140.000
17. CZIRJÁK Áron
HUN
135.000
18. TAKKULA Tuukka
FIN
130.000
19. MCRAE Connan
AUS
125.000

Registrations

Pos Name Nation Reason
1 ALANIKULA jesse
FIN
2 BALTAVICS Armands
LAT
3 BERETTA Alexandre
IRL
4 BERGESON Daniel
USA
5 BRAUN Kilian
SUI
6 CHUMAROV Pavel
RUS
7 CROXALL Kyle
CAN
8 CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
HUN
9 DALLAGO Luca
AUT
10 DALLAGO Marco
AUT
11 DUGERDIL Tristan
FRA
12 EVAEKOSKI Joonas
FIN
13 GOULET GARNEAU Laurent
CAN
14 GROCHOWICZ Robert
POL
15 GRUS Jiří
CZE
16 HAUKKA Riku
FIN
17 HEIKKILAE Toni
FIN
18 HEINO Mikko
FIN
19 HOFFMANN Michael
GER
20 HOLMLUND Niklas
FIN
21 HYTTI Janne
FIN
22 IBATOV Andrey
RUS
23 IBATOV Sergey
RUS
24 IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
RUS
25 JAAMALAINEN Erkki
FIN
26 JASENOVICS Janis
LAT
27 JOHANSEN Stian
NOR
28 JOHNSTONE Kale
USA
29 KÄÄRIÄINEN Petri
FIN
30 KÄRKI Petteri
FIN
31 KARTTUNEN Jarno
FIN
32 KAUTTO Joonas
FIN
33 KORHONEN Aku
FIN
34 KORKEA-AHO Julius
FIN
35 KORZESTANSKI Lukasz
POL
36 KOSNAR Václav
CZE
37 KROKHIN maxim
SWE
38 KULLAA Tuomas
FIN
39 KURZENDÖRFER Julian
GER
40 LAHTI Mirko
FIN
41 LANGEGGER Benedikt
AUT
42 LEHTO Jere
FIN
43 LIBERT Guillaume
Junior 2019/2020
FRA
44 LINDBLOM Kim
FIN
45 LINDSTROEM Rasmus
FIN
46 MAJEWSKI Stanisław
Junior 2019/2020
POL
47 MANZHUKOV Amir
RUS
48 MCRAE Connan
Junior 2019/2020
AUS
49 MERLINO Jonathan
FRA
50 MERZ Patrik
SUI
51 MILINKOVIC Eric
CAN
52 MISKALA Veeti
Junior 2019/2020
FIN
53 MORRIS Brittan
USA
54 MURLYCHKIN Dmitriy
RUS
55 MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
56 NAHLOVSKY Martin
CZE
57 NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
FIN
58 NOËL Marc-antoine
CAN
59 NOVOZHILOV Denis
RUS
60 NYMARK Max
FIN
61 OINONEN Juho
FIN
62 OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
FIN
63 ORIAT Jerome
FRA
64 OSADCHUK Nicholas
USA
65 OUDES Jakub
CZE
66 PETKEVICS Janis
LAT
67 REINISCH David
AUT
68 RENAUD Shayne
CAN
69 RICHALET-CHAUDEUR THEO
Junior 2019/2020
FRA
70 ROMANOV Filipp
RUS
71 SAARINEN Joni
FIN
72 SAUREN Jesse
FIN
73 SCHAFFER Eli
Junior 2019/2020
USA
74 SCHAFFER Joe
USA
75 SCHRAM Jack
USA
76 SINITSYN Danila
FIN
77 SJÖMAN Samuel
FIN
78 SJÖMAN Matias
FIN
79 STECENKO Leon
Junior 2019/2020
RUS
80 STREIKIS Rihards
LAT
81 SWANSON Andrew
USA
82 TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
FIN
83 TASKINEN Joona
FIN
84 THORNTON Kirk
USA
85 TITOV German
RUS
86 TOLVANEN Antti
FIN
87 TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
RUS
88 URBAN Michael
CZE
89 VAHI Antero
FIN
90 VAN WIJHE Richard
SWE
91 VAUHKONEN Elias
Junior 2019/2020
FIN
92 VAUHKONEN Valtteri
Junior 2019/2020
FIN
93 VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
USA
94 VILEN Jani
FIN
95 WORLING Robin
GBR
96 ZAKHAROV Nikolay
RUS
Pos Name Nation Reason
1 CHAPPUIS Pauline
SUI
2 CONDROYER Amandine
FRA
3 DUCHEMIN Elisabeth
FRA
4 ILATOVSKAIA Svetlana
RUS
5 KLEMOLA Miisa
FIN
6 KOIVUMAA Mari
FIN
7 LAUKKANEN Pilvi
FIN
8 LEGERE Jacqueline
CAN
9 LELDE Malina
LAT
10 LEUSHINA Tatyana
RUS
11 MEUWISSEN Tamara
USA
12 MORAND Anaïs
SUI
13 MULDER Michelle
CAN
14 OUELLET Virginie
CAN
15 SARRALA Tuisku
FIN
16 SCHNEIDER Virginie
BEL
17 SENOTRUSOVA Victoria
RUS
18 SEPPA Kristi
EST
19 SYNOWIEC Małgorzata
Junior 2019/2020
POL
20 TREPANIER Myriam
CAN
21 TRUNZO Amanda
USA
22 TUOVINEN Elli
FIN
23 VORONOVA Ekaterina
Junior 2019/2020
RUS
24 WINDISCH Veronika
AUT
25 YAKOVLEVA Alina
RUS
26 ZENZ Alice
AUT
27 ZONNE Justīne
Junior 2019/2020
LAT
Pos Name Nation Reason
1 CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
HUN
2 IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
RUS
3 LAPPI Miikka
Junior 2019/2020
FIN
4 LIBERT Guillaume
Junior 2019/2020
FRA
5 MAJEWSKI Stanisław
Junior 2019/2020
POL
6 MCRAE Connan
Junior 2019/2020
AUS
7 MISKALA Veeti
Junior 2019/2020
FIN
8 NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
FIN
9 OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
FIN
10 RICHALET-CHAUDEUR Arthur
Junior 2019/2020
FRA
11 RICHALET-CHAUDEUR THEO
Junior 2019/2020
FRA
12 SCHAFFER Eli
Junior 2019/2020
USA
13 STECENKO Leon
Junior 2019/2020
RUS
14 SYNOWIEC Małgorzata
Junior 2019/2020
POL
15 TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
FIN
16 TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
RUS
17 VAUHKONEN Elias
Junior 2019/2020
FIN
18 VAUHKONEN Valtteri
Junior 2019/2020
FIN
19 VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
USA
20 VORONOVA Ekaterina
Junior 2019/2020
RUS
21 ZONNE Justīne
Junior 2019/2020
LAT