Igora, St. Petersburg 2018/2019

Information

ATSX 500
500
Date January 25/26, 2019
Location Igora, St. Petersburg,
RUS
Website
Invitation

Official Results

Rank Name Nation Points
1. URBAN Michael
CZE
500.000
2. CROXALL Scott
CAN
450.000
3. IULIANELLO Michael
USA
400.000
4. TOLVANEN Antti
FIN
350.000
5. RENAUD Shayne
CAN
325.000
6. BERGESON Daniel
USA
300.000
7. DALLAGO Marco
AUT
275.000
8. MERZ Patrik
SUI
250.000
9. DE PAOLI Jim
SUI
225.000
10. NOVOZHILOV Denis
RUS
200.000
11. MURLYCHKIN Dmitriy
RUS
187.500
12. VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
USA
175.000
13. LAHTI Mirko
FIN
162.500
14. WEDGE Derek
SUI
150.000
15. WORLING Robin
GBR
145.000
16. KLINTRUP Paavo
FIN
140.000
17. BRAUN Kilian
SUI
135.000
18. VAN WIJHE Richard
SWE
130.000
19. JOHANSSON Michael
SWE
125.000
20. FISHER John
CAN
120.000
21. TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
RUS
115.000
22. KELEKIS Léo
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FRA
110.000
23. SCIBOZ Kevin
SUI
105.000
24. OUDES Jakub
CZE
100.000
25. TITOV German
RUS
97.500
26. MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
95.000
27. KOSNAR Václav
CZE
92.500
28. NADEAU Maxime
CAN
90.000
29. MILINKOVIC Eric
CAN
87.500
30. OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FIN
85.000
31. KORZESTANSKI Lukasz
POL
82.500
32. KULLAA Tuomas
FIN
80.000
33. DALLAGO Luca
AUT
78.750
34. GRAF Florian
AUT
77.500
35. THORNTON Kirk
USA
76.250
36. KAUTTO Joonas
FIN
75.000
37. YASUTOKO Takeshi
JPN
71.250
38. KOCHUKOV Vladislav
RUS
70.000
39. ROMANOV Filipp
RUS
68.750
40. KRYUKOV Pavel
RUS
67.500
41. SUZUKI Masahito
JPN
66.250
42. CROAL Nickolas
USA
65.000
43. KÄÄRIÄINEN Petri
FIN
63.750
44. CALLEGARI Lorenzo
CAN
62.500
45. JAAMALAINEN Erkki
FIN
61.250
46. SAUREN Jesse
FIN
60.000
47. KURNAKOV Lev
RUS
58.750
48. BRUNEAU Ludovic
CAN
57.500
49. NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FIN
56.250
50. SCHRAM Jack
USA
55.000
51. NYMARK Max
FIN
53.750
52. GOULET GARNEAU Laurent
CAN
52.500
53. KÄRKI Petteri
FIN
51.250
54. JASENOVICS Janis
LAT
50.000
55. VLASOV Khariton
RUS
49.500
56. GRUS Jiří
CZE
49.000
57. ISHKIL'DIN Azat
RUS
48.500
58. PASHUK Viachaslau
BLR
48.000
59. DUFOUR Valentin
Junior 2018/2019
SUI
47.500
60. IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
RUS
47.000
61. HOFFMANN Michael
GER
46.500
62. ZAKHAROV Nikolay
RUS
46.000
63. VILEN Jani
FIN
45.500
64. KURSHEV Vladislav
RUS
45.000
65. SAARINEN Joni
Junior 2018/2019
FIN
44.500
66. MIETTINEN Miika
FIN
44.000
67. LYLYKANGAS Eetu
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FIN
43.500
68. RASTEGAR Sébastien
FRA
43.000
69. NAHLOVSKY Martin
CZE
42.500
70. VARIN Nicolas
FRA
42.000
71. BÖHME Jannik
GER
41.500
72. ZIMIN Nikolay
RUS
41.000
73. SCHAFFER Joe
USA
40.500
74. STECENKO Leon
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
RUS
40.000
75. SJÖMAN Matias
FIN
39.500
76. GORBACHEV Sergey
Junior 2018/2019
RUS
39.000
77. KROKHIN maxim
SWE
38.500
78. CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
HUN
38.000
79. KUZNETSOV Nikolay
RUS
37.500
80. ERMAKOV Grigoriy
RUS
37.000
81. OINONEN Juho
FIN
36.500
82. MERLINO Jonathan
FRA
36.000
83. HUGHES Doug
PAN
35.500
84. PETKEVICS Janis
LAT
35.000
85. LINDSTROEM Rasmus
FIN
34.500
86. SIUSKIN Pavel
BLR
34.000
87. SJÖMAN Samuel
FIN
33.500
88. STETSA Yulian
RUS
33.000
89. REINISCH David
AUT
32.500
90. LIBERT Guillaume
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FRA
32.000
91. SEMENOV Dmitriy
RUS
31.500
92. KUEFFER Bernhard
SUI
31.000
93. MANZHUKOV Amir
RUS
30.500
94. KNECHT Pierre-Charles
SUI
30.000
95. BRUXELLES Jean-Michel
FRA
29.500
96. TUONONEN Jarkka
FIN
29.000
97. TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
FIN
28.500
98. NOËL Marc-antoine
CAN
28.000
99. STREIKIS Rihards
LAT
27.500
100. DROBISHEV Denis
BLR
27.250
101. GATIS Epners
LAT
27.000
102. PANOV Andrey
RUS
26.750
103. KONOVALOV Sergey
RUS
26.500
104. POTAPENKO Vitalij
RUS
26.250
105. PYATKOV Nikita
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
RUS
26.000
106. SAFIN Artem
RUS
25.750
107. KUNERT Christian
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
GER
25.500
108. ZAITSEV Ilya
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
RUS
25.250
109. BALTAVICS Armands
LAT
25.000
110. ARLOV Sergey
RUS
24.750
Rank Name Nation Points
1. LEGERE Jacqueline
CAN
500.000
2. MORAND Anaïs
SUI
450.000
3. SYNOWIEC Małgorzata
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
POL
400.000
4. KAJAH Tamara
CAN
350.000
5. YAMAMOTO Junko
JPN
325.000
6. LELDE Malina
LAT
300.000
7. CONDROYER Amandine
FRA
275.000
8. LEUSHINA Tatyana
RUS
250.000
9. ZONNE Justīne
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
LAT
225.000
10. SENOTRUSOVA Victoria
RUS
200.000
11. SCHNEIDER Virginie
BEL
187.500
12. OUELLET Virginie
Junior 2019/2020
CAN
175.000
13. HUNT Tara
CAN
162.500
14. DUVANOVA Vera
Junior 2018/2019
RUS
150.000
15. YAKOVLEVA Alina
RUS
145.000
16. WINDISCH Veronika
AUT
140.000
17. YOSHIDA Arisa
Junior 2019/2020
Junior 2018/2019
JPN
135.000
18. MULDER Michelle
CAN
130.000
19. ILATOVSKAIA Svetlana
RUS
125.000
Rank Name Nation Points
1. VELASQUEZ Johanny
USA
500.000
2. NAKARI Leevi
FIN
450.000
3. OLLIKAINEN Linus
FIN
400.000
4. SAARINEN Joni
FIN
350.000
5. TUTARIKOV Egor
RUS
325.000
6. DUFOUR Valentin
SUI
300.000
7. KELEKIS Léo
FRA
275.000
8. LYLYKANGAS Eetu
FIN
250.000
9. IVANOV Vladislav
RUS
225.000
10. LIBERT Guillaume
FRA
200.000
11. ZONNE Justīne
LAT
187.500
12. TAKKULA Tuukka
FIN
175.000
13. STECENKO Leon
RUS
162.500
14. GORBACHEV Sergey
RUS
150.000
15. CZIRJÁK Áron
HUN
145.000
16. SYNOWIEC Małgorzata
POL
140.000
17. PYATKOV Nikita
RUS
135.000
18. DUVANOVA Vera
RUS
130.000
19. KUNERT Christian
GER
125.000
20. YOSHIDA Arisa
JPN
120.000
21. ZAITSEV Ilya
RUS
115.000

Registrations

Name Nation Reason
ANTIPOV Andrey
RUS
ARLOV Sergey
RUS
ASTASHKIN Igor
RUS
BAKLANOV Eduard
RUS
BALTAVICS Armands
LAT
BERGESON Daniel
USA
BÖHME Jannik
GER
BRAUN Kilian
SUI
BRUNEAU Ludovic
CAN
BRUXELLES Jean-Michel
FRA
CALLEGARI Lorenzo
CAN
CORNELIS Redlef
BEL
CROAL Nickolas
USA
CROXALL Scott
CAN
CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
HUN
DALLAGO Luca
AUT
DALLAGO Marco
AUT
DE PAOLI Jim
SUI
DROBISHEV Denis
BLR
DUFOUR Valentin
SUI
ERMAKOV Grigoriy
RUS
FISHER John
CAN
GATIS Epners
LAT
GHARZOUL Wisam
SWE
GORBACHEV Sergey
RUS
GOULET GARNEAU Laurent
CAN
GRAF Florian
AUT
GROCHOWICZ Robert
POL
GRUS Jiří
CZE
HEINO Mikko
FIN
HOFFMANN Michael
GER
HUGHES Doug
PAN
IBATOV Andrey
RUS
ISHKIL'DIN Azat
RUS
IULIANELLO Michael
USA
IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
RUS
JAAMALAINEN Erkki
FIN
JASENOVICS Janis
LAT
JOHANSSON Michael
SWE
JOHNSTONE Kale
USA
KÄÄRIÄINEN Petri
FIN
KÄRKI Petteri
FIN
KAUTTO Joonas
FIN
KHRABROV Evgeniy
RUS
KINZHALOV Egor
RUS
KLINTRUP Paavo
FIN
KNECHT Pierre-Charles
SUI
KOCHUKOV Vladislav
RUS
KONOVALOV Sergey
RUS
KORZESTANSKI Lukasz
POL
KOSNAR Václav
CZE
KROKHIN maxim
SWE
KRYUKOV Pavel
RUS
KUEFFER Bernhard
SUI
KULLAA Tuomas
FIN
KUNERT Christian
Junior 2019/2020
GER
KURNAKOV Lev
RUS
KURSHEV Vladislav
RUS
KUZLYAKIN Andrey
RUS
KUZNETSOV Nikolay
RUS
LAHTI Mirko
FIN
LANGEGGER Benedikt
AUT
LINDSTROEM Rasmus
FIN
LYLYKANGAS Eetu
Junior 2019/2020
FIN
MANZHUKOV Amir
RUS
MERLINO Jonathan
FRA
MERZ Patrik
SUI
MERZ Tory
USA
MIETTINEN Miika
FIN
MILINKOVIC Eric
CAN
MURLYCHKIN Dmitriy
RUS
MYNTTINEN Janne-Petteri
FIN
NADEAU Maxime
CAN
NAHLOVSKY Martin
CZE
NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
FIN
NDAKEBUKA rodrigue
CAN
NETTEN Antonio
NED
NOËL Marc-antoine
CAN
NOVOKRESCHENOV Grigorii
RUS
NOVOZHILOV Denis
RUS
NYMARK Max
FIN
OINONEN Juho
FIN
OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
FIN
ORAVEC Boris
SVK
OUDES Jakub
CZE
PANOV Andrey
RUS
PASHUK Viachaslau
BLR
PETKEVICS Janis
LAT
POTAPENKO Vitalij
RUS
PYATKOV Nikita
Junior 2019/2020
RUS
RASTEGAR Sébastien
FRA
REINISCH David
AUT
RENAUD Shayne
CAN
ROMANOV Filipp
RUS
SAARINEN Joni
FIN
SAFIN Artem
RUS
SARUWATARI Akira
JPN
SAUREN Jesse
FIN
SCHAFFER Joe
USA
SCHRAM Jack
USA
SCIBOZ Kevin
SUI
SEMENOV Dmitriy
RUS
SERGEY Grecu
Junior 2019/2020
RUS
SIUSKIN Pavel
BLR
SJÖMAN Samuel
FIN
SJÖMAN Matias
FIN
STECENKO Leon
Junior 2019/2020
RUS
STETSA Yulian
RUS
STREIKIS Rihards
LAT
SUZUKI Masahito
JPN
SWANSON Andrew
USA
TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
FIN
THORNTON Kirk
USA
TITOV German
RUS
TOLVANEN Antti
FIN
TUONONEN Jarkka
FIN
TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
RUS
URBAN Michael
CZE
VAN WIJHE Richard
SWE
VARIN Nicolas
FRA
VELASQUEZ Joey
USA
VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
USA
VILEN Jani
FIN
VLASOV Khariton
RUS
WEDGE Derek
SUI
WORLING Robin
GBR
YASUTOKO Takeshi
JPN
ZAITSEV Ilya
Junior 2019/2020
RUS
ZAKHAROV Nikolay
RUS
ZIMIN Nikolay
RUS
Name Nation Reason
CZIRJÁK Áron
Junior 2019/2020
HUN
DUFOUR Valentin
SUI
DUVANOVA Vera
RUS
GORBACHEV Sergey
RUS
IVANOV Vladislav
Junior 2019/2020
RUS
KEENAN Madison
Junior 2019/2020
AUS
KELEKIS Léo
Junior 2019/2020
FRA
KUNERT Christian
Junior 2019/2020
GER
LIBERT Guillaume
Junior 2019/2020
FRA
LYLYKANGAS Eetu
Junior 2019/2020
FIN
MCRAE Connan
Junior 2019/2020
AUS
NAKARI Leevi
Junior 2019/2020
FIN
OLLIKAINEN Linus
Junior 2019/2020
FIN
PYATKOV Nikita
Junior 2019/2020
RUS
SAARINEN Joni
FIN
SCHAFFER Eli
Junior 2019/2020
USA
SERGEY Grecu
Junior 2019/2020
RUS
STECENKO Leon
Junior 2019/2020
RUS
SYNOWIEC Małgorzata
Junior 2019/2020
POL
TAKKULA Tuukka
Junior 2019/2020
FIN
TUTARIKOV Egor
Junior 2019/2020
RUS
VELASQUEZ Johanny
Junior 2019/2020
USA
YOSHIDA Arisa
Junior 2019/2020
JPN
ZAITSEV Ilya
Junior 2019/2020
RUS
ZONNE Justīne
Junior 2019/2020
LAT